Klart vi kan-turnén

En valturné med Gudrun Schyman i 60 orter på 6 veckor som håller sig på marken.

En valturné med Gudrun Schyman i 60 orter på 6 veckor som håller sig på marken.

Onsdag 1 augusti

12:00-13:00 Ronneby, Ronneby torg
15:00-16:00 Karlshamn, Karlshamns torg
17:30-19:30  Sölvesborg, Stortorget

Torsdag 2 augusti
8:30-11:00 Kristianstad, Café Miro
12:00-13:00 Hässleholm, Kulturhuset, Vattug. 18
14:00-15:30 Höör, Biblioteket
16:30-17:30 Malmö, Ribbersborg,T-bryggan
18:30-20:00 Malmö, Möllevångstorget

Lördag 4 augusti
8:00 -17:00   Stockholm, EuroPride Stockholm

Måndag 6 augusti
10:30 -13:00 Kiruna, Café Rost
18:00-20:30  Boden, Å-center

Tisdag 7 augusti
11:00-12:30  Luleå, Bredvid Gula Paviljongen
14:30-15:45  Piteå, Piteå Havsbad, Takterrassen
17:30-19:00  Skellefteå, Café på Bit

Onsdag 8 augusti
12:00-14:00  Vilhelmina, Folkets Hus
17:00 Sollefteå, Sollefteå BB

Torsdag 9 augusti
9:00 -10:30   Kramfors, Kramfors torg, Biblioteksgatan
12:00-13:30  Härnösand, Torget, Centrum
17:30-19:00  Sundsvall, Pipeline

Fredag 10 augusti
14.00 -14:45 Umeå, Rådhustorget
15:30-16:45  Umeå, Rådhustorget
18:00  Umeå, Premiär på Kulturhuset

Lördag 11 augusti
12:30-16:30  Way out West

Måndag 13 augusti
11:30-14:30  Nora, Biblioteket, Storgatan 15
16:15-17:00  Munkfors, ABF, Torget 1
18:00-20:30  Arvika, Olssons brygga, Hamnplan

Tisdag 14 augusti
8:45 -10:15   Karlstad, Värmlands museum
12:00-13:00 Gullspång, Torget, Storg. 26
15:30-16:30  Lidköping, Nya Stadens Torg
18:00-20:30  Skövde, Helénsparken Petter Heléns gata 3

Onsdag 15 augusti
13:45-14:45  Lerum, uppdateras snart med ytterligare platsinformation
16:00-17:30  Härryda, Häradsdomaren

Torsdag 16 augusti
10:00-14:30  Göteborg, Flera olika valmöten
17:00-18:00  Falkenberg, Rörbecks/Kapsyltorget
19:00-20:30  Ugglarp, Stranden

Fredag 17 augusti
8:45 -10:15   Göteborg, uppdateras snart med ytterligare platsinformation
12:45-13:45  Strömstad, Folkets Hus
16:30-18:00  Uddevalla, Folkets Hus
20:00-21:00  Göteborg, uppdateras snart med ytterligare platsinformation

Lördag 18 augusti
09:00-17:00  Göteborg, GBG EuroPride

Måndag 20 augusti
15:00-16:00  Ödeshög, Ödeshög Torget
17:00-18:30  Jönköping, Kulturhuset
20:00-21:00  Bodafors, Kulturgatan

Tisdag 21 augusti
11:00-11:45 Lessebo, Utanför Coop
12:30-13:30  Växjö, Speakers Corner
18:00-22:00 Malmö, Doc Lounge, Babel, Spång. 38

Onsdag 22 augusti
11:00-13:00  Svalöv, Fridhems Folkhögskola
13:30-15:00  Landskrona, Slottscaféet
16:00-17:30  Lund, uppdateras snart med ytterligare platsinformation
19:00-20:00  Malmö, Partiledartal på Malmedalen

Torsdag 23 augusti
10:00-11:00  Burlöv, Utanför Burlöv Centrum
12-13:30 Helsingborg, Stortorget
15:00-16:30  Ängelholm, Södra Hovallsvägen 158
17:45-19:00  Halmstad, uppdateras snart med ytterligare platsinformation

Fredag 24 augusti
9:30 -10:30 Malmö, Far i Hatten
15:00-16:00 Svedala, Café ICA Kvantum

Lördag 25 augusti
10:00-11:20 Simrishamn, Rådhusplatsen
12:00-12:30 Tomelilla, Stationen vid hjärtatstatyn
13:00-14:15 Sjöbo, Gamla torget
15:00-16:00 Ystad, Stortorget

Tisdag 28 augusti
12:00-13:00 Karlskrona, Biografen
15:00-16:00  Kalmar, Skeppsbrogatan 47
19:00-21:00  Linköping, Café Chocolat

Onsdag 29 augusti
9:00-11:00  Linköping, Trädgårdstorget
12:00-13:30  Norrköping, Hörsalspark eller Skvallertorg
15:30-16:30  Nyköping, Valstuga Stora Torget
19:00-20:30  Västerås, Sigmatorget

Torsdag 30 augusti
8:45-9:45 Sala, Kungsängsgymnasiet
11:45-12:45  Gävle, uppdateras snart med ytterligare platsinformation
15:15-16:15  Uppsala, Stadsparken
17:00-18:00  Uppsala, Stadsparken
20:00-21:00  Enköping, uppdateras snart med ytterligare platsinformation

Fredag 31 augusti
13:00-14:30  Göteborg, uppdateras snart med ytterligare platsinformation
15:00-18:00 Göteborg, Statement

Söndag 2 september
13:00-13:20  Stockholm, Tal på Feministisk marknad på Debaser
14:00-15:30  Stockholm, Homeparty på Feministisk marknad på Debaser

Måndag 3 september
8:00 -10:00   Stockholm, Värmdö, Torget
17:30-18:30  Stockholm, Huddinge C,

Tisdag 4 september
12:00-14:00  Stockholm, uppdateras snart med ytterligare platsinformation

Onsdag 5 september
12:00-13:00  Stockholm, Södertörns Folkhögskola
18:00-20:00  Stockholm, Trädgården

Torsdag 6 september
8:00 -10:00   Gnesta, uppdateras snart med ytterligare platsinformation
Stockholm, uppdateras snart med ytterligare platsinformation

Fredag 7 september
8:00 -10:00   Täby, Torget, uppdateras snart med ytterligare platsinformation
Scenkväll med Luuk

Lördag 8 september
09:00-17:00  Stockholm, uppdateras snart med ytterligare platsinformation

Söndag 9 september
VALDAGEN

Illustratör: Martin Ander

Valturnéledare: Johanna Ivarsson
Pressansvarig: Emma Grip