Annika Nylén, Utbildningspolitisk talesperson
Modersmålsundervisning viktigt för en likvärdig skola
21 februari 2021Idag den 21 februari uppmärksammar vi Modersmålens dag.
UNESCO inrättade dagen för sprida det faktum att människor över hela världen utvecklar kunskap och färdigheter i högre grad om de får använda sitt modersmål i hemmet, i samhället och i utbildningen.
För Feministiskt initiativ är modersmålsundervisning av god kvalitet en viktigt del av en likvärdig och inkluderande skola för alla elever. Låt därför varje dag bli en dag för att lyfta och uppmärksamma hur berikande ett flerspråkigt samhälle är. För var och en av oss.
Mer debatt
- Jaime Gomez Alcaraz, Utrikespolitisk talesperson & riksdagskandidat 2022
Sex månader av krig i Ukraina. Nu behövs en på riktigt feministiskt utrikes- och säkerhetspolitik!
- Teysir Subhi, Partiledare, kommunpolitiker & riksdagskandidat 2022.
Mäns våld mot kvinnor är en samhällskris som ständigt får pågå
- Farida al-Abani, Tidigare partiledare för Fi, 2019-2022.
Det enkla svaret är NEJ, Nyamko.
Vår politik
Feministiskt initiativ är en demokratirörelse. Vi försvarar de mänskliga rättigheterna, förnyar politiken och förändrar makten. Med kärleken som drivkraft vill vi skapa ett jämställt samhälle där alla människor har samma rättigheter och möjligheter inom livets alla områden.
Vår politik