
Jämställda löner, kortare arbetstider och slopad ”allmän visstid”
17 augusti 2018Dessa 3 frågor prioriterar jag när vi tar plats i riksdagen:
1. Jämställda löner
Medlingsinstitutet (Mi) ska få ett nytt direktiv av riksdagen om att deras uppgift är att stimulera parterna att skapa jämställda löner mellan kvinnokodade och manskodade yrken. För att göra detta praktisk möjligt i branscher med särskilt många lågavlönade kvinnor, ska riksdagen instifta en jämställdhetsfond som ställs till Mi:s förfogande. Fonden skapas av en lätt förhöjd arbetsgivaravgift och ett statligt anslag.
2. Ta bort allmän visstid ur LAS
Lag om anställningsskydd ska ändras så att det inte längre ska vara möjligt att anställa på så kallad allmän visstid. Visstidsanställning ska bara vara möjlig för vikariat, avgränsade projekt och tillfälliga arbetstoppar. Så kallad hyvling* ska inte heller vara tillåtet.
3. Kortare normalarbetstid
Normalarbetstiden för alla bör successivt sänkas med målet 30 timmars arbetsvecka. För att göra det möjligt behövs omfattande utbildningsinsatser till alla yrkesområden som redan har eller riskerar att få brist på arbetskraft. Föra att stimulera fler att studera till dessa bristyrken vill vi ska ett nytt studiestöd på en nivå som en kan leva på.
Reds anm: *Hyvling innebär att en arbetsgivare gör om heltidstjänster till deltider, och att anställda får dela på arbetstid i stället för att någon sägs upp.
#klartvikan #taplats
Fler Röster
- Farida al-Abani, Partiledare
Mäns våld mot kvinnor nämndes inte alls i gårdagens partieldardebatt
- Carmen Blanco Valer, Riksdagskandidat för Fi 2018
Till minne av systrarna Mirabal, och för alla kvinnor som utsätts för våld.
- Jaime Gomez Alcaraz, Utrikespolitisk talesperson
Feministiskt initiativ fördömer våldet från Ecuadors regering mot folkrörelserna