
Förbud mot nazism är bara första steget
18 juli 2018Häromdagen valde regeringen att ansluta sig till det förslag om kriminalisering av rasism och nazism som Feministiskt initiativ och många folkrörelser länge drivit. Men förbud är bara en av många åtgärder som behövs för att stoppa nazismen. Regeringen och riksdagen måste agera skyndsamt, skriver Gudrun Schyman med flera från Feministiskt initiativ.
DEBATT | HOTET FRÅN NMR
Nazism är en ideologi som uppmanar till brott mot de mänskliga rättigheterna: hets mot folkgrupp, misshandel och mord samt demokratins upplösning. Den insikten har vi antirasister och feminister som kämpar för mänskliga rättigheter länge burit med oss. Samma insikt återspeglas även i FN:s internationella konvention om avskaffandet av alla former av rasdiskriminering (ICERD), enligt vilken stater måste förbjuda organiserad rasism. Därför har vi i Feministiskt initiativ i många år drivit ett förbud av rasistisk och nazistisk organisering.
Vi har givetvis inte varit ensamma. Många andra organisationer och nätverk, däribland Make Equal, Skiftet och We Are Dalarna, har länge drivit samma krav. FN har riktat kritik mot Sverige för att staten inte förbjudit nazistiska organisationer. Bland Sveriges partier är Feministiskt initiativ det enda parti som tydligt stått upp för ett konsekvent och riktat förbud mot nazistisk och rasistisk organisering.
Riksdagspartierna har länge duckat frågan genom att felaktigt påstå att nazismen skyddas av yttrandefriheten. Yttrandefriheten täcker dock inte alla yttranden. Det är därför exempelvis olaga hot och hets mot folkgrupp redan idag är olagligt. Om Polisen tolkat dessa befintliga lagar på ett rimligt vis hade de redan kunnat neka demonstrationstillstånd för nazistiska organisationer. Emellertid är det tydligt att Polisen tolkar lagarna på ett djupt otillräckligt vis. Ett förtydligande och en skärpning av lagstiftningen behövs, så att rasistiska och nazistiska organisationer aldrig ska tillåtas sprida sin hatiska propaganda. Därför välkomnar vi i Feministiskt initiativ regeringens nya besked.
Därför behövs Feministiskt initiativ i riksdagen. Dels för att skynda på arbetet för att kriminalisera rasistisk och nazistisk organisering, dels för att säkerställa att förbudet riktar sig mot rasism och nazism.
Ett förbud är emellertid endast det första steget. Många fler åtgärder behövs, inte minst att minska klassklyftorna och stärka välfärden så att människors frustration inte sugs upp och kanaliseras av ideologier som bejakar hat istället för solidaritet . Utöver att återställa välfärden arbetar Feministiskt initiativ för att prioritera bekämpandet av hatbrott, att rättsväsendet får obligatorisk utbildning i antirasism, genus och normkritik, samt att krafttag tas mot den strukturella rasismen som samhället präglas av. Detta arbete vill vi fortsätta i riksdagen efter valet i höst, samtidigt som vi sätter ett förbud mot nazistisk och rasistisk organisering högst upp på den politiska dagordningen.
Gudrun Schyman. partiledare för Feministiskt Initiativ
Gita Nabavi, partiledare för Feministiskt Initiativ
Luis Lineo, säkerhetspolitisk talesperson för Feministiskt initiativ
Carmen Blanco Valer, antirasistisk talesperson för Feministiskt initiativ
Publicerad i Svenska dagbladet, 2018-07-18. https://www.svd.se/forbud-mot-nazism-ar-bara-forsta-steget
Mer debatt
- Jaime Gomez Alcaraz, Utrikespolitisk talesperson & riksdagskandidat 2022
Inför fascistiska yttringar måste svaret vara mer demokrati
- Teysir Subhi, Partiledare, kommunpolitiker & riksdagskandidat 2022.
STÄRK UNGDOMAR FRÅN GRUNDEN FÖR ATT FÖREBYGGA GÄNGVÅLDET
- Jaime Gomez Alcaraz, Utrikespolitisk talesperson & riksdagskandidat 2022
Sex månader av krig i Ukraina. Nu behövs en på riktigt feministiskt utrikes- och säkerhetspolitik!