
Efter 17 år är Dawit Isaak fortfarande fängslad
25 september 2018Det har gått 17 år sedan journalisten Dawit Isaak fängslades i Eritrea. Fram tills idag har Dawit varken blivit åtalad eller dömd för något brott.
År 2001 publicerade Dawit Isaak ett öppet brev som några före detta ministrar och ambassadörer skrev till Eritreas regering. De föreslog några demokratiska reformer och krävde att mänskliga rättigheter skulle respekteras i landet. Efter det fängslades Dawit och nio andra journalister. Samtidigt stängde Eritreas regering landets alla oberoende medier. Alla fängslade journalister skickades till olika fängelser i landet och sedan 2005 vägrar myndigheterna att uppge var Dawit hålls fängslad eller om han är i liv.
Amnesty International har vid flera tillfällen skrivit rapporter som visar att tortyr används rutinmässigt som bestraffning och vid förhör och att många frihetsberövade försvinner spårlöst. Enligt uppskattningar av samma organisation finns det cirka 10 000 politiska fångar.
Läs mer om Dawit Isaak här.
Feministiskt initiativ uttrycker sin solidaritet med alla personer som fängslats av Eritreas regering tillsammans med Dawit Isaak. Vi hoppas att den nya situation som uppstår efter att ett historiskt fredsavtal undertecknas mellan Etiopien och Eritrea används för att möjliggöra en frigivning av alla samvetsfångar som finns.
Efter 17 års kontinuerlig kränkning av Dawits mänskliga rättigheter förväntar vi oss att den svenska regeringen trycker på för att Dawit kan återförenas med sin familj.
Mer debatt
- Jaime Gomez Alcaraz, Utrikespolitisk talesperson & riksdagskandidat 2022
Inför fascistiska yttringar måste svaret vara mer demokrati
- Jaime Gomez Alcaraz, Utrikespolitisk talesperson & riksdagskandidat 2022
Feministiskt initiativ fördömer mordet på Mahsa Amini
- Teysir Subhi, Partiledare, kommunpolitiker & riksdagskandidat 2022.
STÄRK UNGDOMAR FRÅN GRUNDEN FÖR ATT FÖREBYGGA GÄNGVÅLDET