Karin Jansson, ny ledamot i Fi:s styrelse

5 april 2008

Vi hälsar Karin Jansson välkommen som ny styrelseledamot, och undrar hur det känns såhär efter ditt första möte med styrelsen?
– Det känns mycket bra! Det är jätteroligt, lärorikt och intressant att få vara med och påverka Fi:s framtid.

Vad vill du använda ditt uppdrag till under resten av mandatperioden?
– För mig är att viktigt att Fi:s hela verksamhet syns, hörs och tas på allvar. Utveckling och genomförande av politiken ligger mig dock varmast om hjärtat.

Vad ser du fram emot mest under Fi-året?
– Jag hoppas att kongressen beslutar att vi ska ställa upp i kommande val och då behöver vi samla allt engagemang och massor av idéer från medlemmar och sympatisörer!

Karin var riksdagskandidat för Fi i valrörelsen 2006, är engagerad sedan länge i Fi Uppsala och ersätter Maria Carlshamre i styrelsen som ledamot.

Webbredaktionen